Тема:ТАМАРА КОЛОМІЄЦЬ "ДБАЙКОВА ПІСЕНЬКА В ДОРОЗІ", "ХТО РОЗСИПАВ РОСИ"
Мета:
Ознайомити учнів з життєвим і
творчим шляхом Т. Коломіець.
Удосконалювати навички правильного і виразного
інтонаційного читання поетичних творів;
розвивати вміння робити висновки.
На основі опрацьованих текстів виховувати любов до
праці, до природи. Обладнання:
Портрет
Т. Коломієць, таблиці складів, картки для розширення кута зору, Збірка віршів
Т. Коломієць «Дощик - накрапайчик» презентація
Девіз уроку:
Хто багато читає, той багато
знає.
Хто швидко читає, той багато
зробити встигає.
Народна мудрість.
Хід уроку
I. Організація класу до роботи.
-
Сьогодні ми будемо працювати під таким девізом (діти читають девіз з таблиці). Щоб встигнути зробити все, заплановане на урок, ви
повинні читати швидко і, звичайно, гарно; А тему спочатку ми трошки
розпитаємось.
II. « Гімнастика» читання.
1. Артикуляційна вправа «Дмухання на пригорщу».
Імітуючи
дмухання на гарячий чай, діти мають подути на руку, вимовляючи пошепки « ф - ф
- ф - ф»
2. Вправ « Свисток»
Вдихнути носом, на повільному видиху відтворити тихий,
подовжений, монотонний свист. Губи не напружувати. Економний видих.
3.Розпитування за таблицею
складів.
III. Перевірка
домашнього завдання.
Про що
розповідається у вірші А. Костецького « Бюро знахідок»?
А зараз ми
перевіримо, як ви навчилися виразно інтонаційно читати вірш.
Виразне читання вірша по частинах. Відповіді на
запитання.
- Як ти думаєш, чи визнав хлопчик помилки в
своїй поведінці? Доведи.
Кого
називають роззявами? Який фразеологізм використано в цій частині вірша?
Як про це пише автор?
Що
означає «загубити час у школі»?
Яка головна думка цієї частини вірша?
Яка знахідка « лежить і страждає»?
Яких дітей ми називаємо чемними?
Діти, які риси
характеру належать до позитивних, а які до негативних? Що ви взяли корисного
для себе з цього вірша? Яку знахідку не можна повернути? Чому?
- Діти, я вам бажаю, щоб у своєму житті ви
ніколи і ніщо не губили.
IV. Підготовка до вивчення нового матеріалу. Робота в парах
Прочитайте вірш, розсунувши
половинки листка на найбільш
можливу для вас віддаль.
Розсипає
сонце
Рушив
Дбай
вранці
Голубий
взув
зруч
осідлав
аж миг
|
по гіллі
позолоту.
ко по землі
на роботу.
одяг берет,
ні сандалі,
велосипед,
тять педалі.
|
– Яке незвичайне ім'я почули у вірші?
– Цей вірш, головний герой якого Дбайко, ми читали у 2
класі. Його назва «На роботу»?
– Хто автор цього вірша?
V. Повідомлення теми і мети
уроку.
– Як розвивалися події далі ви дізнаєтесь,
прочитавши твори Т. Коломієць «Дбайкова пісенька в дорозі» і «Хто розсипав
роси». А ще ознайомитесь із життєвим і творчим шляхом поетеси.
VI. Ознайомлення із життєвим і творчим шляхом Т. Коломієць.
1. Розповідь учениці в кріслі автора.
1. Розповідь учениці в кріслі автора.
– Т. Коломієць
народилася 1935 року в м. Корсунь - Шевченківський на Черкащині. Мама тяжко
працювала, тому вихованням дівчинки займалася бабуся. Неписьменна баба Ганна
знала напам'ять майже весь «Кобзар» і часто його цитувала дівчинці.
Після
школи Тамара навчалася на факультеті журналістики Київського університету. Ще
бу -дучи студенткою, вона вже стала відомою поетесою.
Нею
написано для дітей багато віршів, казок, небилиць, лічилок, які ввійшли в такі
збірки: «Починаються дива», «Жмурки», «Пісенька про гнома», «Пісня джерельця»,
«Дощик - накра -пайчик».
2. Опрацювання статті «Тамара Коломієць» (про
неї)
Учні читають статтю мовчки, відповідають на питання:
Що нового ви дізналися про поетесу?
VII. Опрацювання вірша Т. Коломієць «Дбайкова пісенька в дорозі»
1. Слухання вірша, який читає підготовлений учень.
1. Слухання вірша, який читає підготовлений учень.
Про кого
йде мова у вірші?
2. Словникова робота.
Читання «пірамідок» слів з дошки,
путь друга
путь друга
дорога гукніть
квилить клопітка
відпочиває велосипед
кружля - петля зупинилось
-
Доберіть
синоніми до слів друг, гукніть.
-
Які
слова, що записані на дошці, є близькими за значенням? Продовжіть цей ряд
своїми синонімами ( путь, дорога, шлях, тракт, шосе і ін.)
Поясніть
значення слів квилить,
клопітка, кружля - петля.
- Доберіть синоніми до слів зупинилось,
відпочиває.
3.
Читання
вірша учнями мовчки (2хв)
4. Аналіз змісту вірша. Вибіркове читання.
- Хто
у Дбайка помічник і друг?
- Прочитайте
опис велосипеда.
- Кому
допомагав Дбайко? Прочитати.
- Чи відпочиває хлопчик? Доведіть словами тексту.
- Чому
в нього таке ім'я - Дбайко?
-
Які риси
характеру має цей хлопчик? Створіть словесний портрет Дбайка.
-
Який
епізод вірша зображено на малюнку?
-
В якому
віршику ви читали про хлопчика, який тримав у долонях пташку?
-
Чого
вчить нас цей віршик?
VIII. Фізкультхвилинка.
IX.
Опрацювання
вірша Т. Коломієць «Хто розсипав роси»
1. Мовчазне читання вірша учнями
(Іхв)
2. Відповіді на запитання вчителя.
-
Назвіть
героя вірша.
-
Які ще
імена є у Дбайка?
-
Прочитайте,
за що Дбайка назвали Посипайком, Поливайком, Політайком. Невидайком?
-
Як ще
названо Дбайка? Чому?
-
Якими
новими справами він займався?
3. Повторне читання вірша (читають в парах напівголосно, працюють над правильним
інтонуванням
речень)
4. Виразне
читання вірша вголос окремими учнями.
X. Закріплення
вивченого (робота в групах)
1 група.
Оберіть
правильні твердження.
О У Дбайка був друг - велосипед.
О Ім'я Дбайко походить від слова
«дбайливий»
О Дбайку був потрібен велосипед, щоб
встигати робити добрі справи.
О Дбайку був потрібен велосипед, тому що
хлопчик дуже любив кататися на ньому.
О Дбайко допомагав тільки дітям.
О Дбайко - друг природи.
2 група
Від яких слів утворилися інші
імена Дбайка? З'єднай лініями.
Посипайко літати
Поливайко потішка
Політайко сипати
Невидайко лити
Поспішайко сміх
Посмішайко спішити
Посмішайко спішити
Потішайко видіти
2 група
Пригадай твори Т. Коломієць.
Зєднай лініями рядки і назви віршів поетеси.
Тож на кожній пелюстинці між
квіток,
Мов у
шапці - невидимці, сто казок. О О
«Вітрисько»
Ой і хитра казка ця, бо не видно їй кінця.
Доки дід на світі житиме, то усе обід варитиме. О О « Подарунок»
Ой,
вітриську, робиш шкоду!
Угамуйся
хоч мить! О О «Дідів обід»
От
дарунок так дарунок! От малюнок так малюнок! Мишка глянула з нори:
- Дуже
гарні кольори! «Задзвонив синенький
Хто назве їх по порядку, дзвоник»
той відчинить диво - хатку. О О
4. група
Складіть
строфу вірша «Дбайкова пісенька в дорозі»
О Така
робота копітка -
О Зламав
хтось клена - малюка -
О ну
як мені без друга?
О перебинтуєм
туго.
5. група
Роз'єднайте
слова і прочитайте строфу.
Згніздечкавипалопташа ііквилитьзпереляку. Велосипеде,
поспішай! - Підсадимнагілляку.
XI. Хвилинка поезії.
Учні читають напам'ять вірші Т. Коломієць «Задзвонив
синенький дзвоник», «Дідів обід», «Вітрисько».
XII. Підсумок уроку. «Мікрофон»
-
Про кого
ми читали на уроці?
-
Чому у
хлопчика таке ім'я?
-
Для чого
ми це читали?
-
Хто автор
віршів про Дбайка?
-
Що ти
дізнався про Т. Коломієць?
XIII. Домашнє завдання.
Навчитися
виразно інтонаційно читати вірші. Знати біографію Т. Коломієць.
Комментариев нет:
Отправить комментарий